Waga: ok. 13 kg
Płeć: samiec (kastrowany)
Wysokość: do połowy łydki
Szata: gładkowłosy, krótka. Czarny z niedużym białym znaczeniem na klatce piersiowej. Łatwa w pielęgnacji.Regularnie odrobaczany i zabezpieczony na kleszcze, posiada komplet szczepień i książeczkę zdrowia.

Historia psa z przed przyjazdu do Fundacji:
Wychudzony, przestraszony, uciekający przed ludźmi, nie dający się dotykać piesek, błąkał się w okolicach obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Po wielu nieudanych próbach złapania udaje się go schwytać w klatkę pułapkę. Następnie trafia do lecznicy weterynaryjnej, gdzie zostaje przebadany, odżywiony i dzięki pracy wolontariuszy Fundacji, nieco przekonuje się do ludzi. Cięgle negatywnie reaguje na dotyk ze strony obcych osób.

20 kwietnia 2019 – trafia do hotelu dla psów SoDog:

Początkowo boi się nowych opiekunów, innych psów, ukrywa się w klatce kenellowej, na próby dotyku reaguje agresją lękowa. Jedyne co go nie przerażało – to nasz kot. Reakcja na kota, bardzo pozytywna.
Stopniowo Whippet otwiera się na ludzi i nowe doświadczenia. Staje się coraz odważniejszy, z aprobatą przyjmuje dotyk…

W chwili obecnej:

1. Ludzie:

W stosunku do domowników okazuje wszelkie oznaki sympatii, chętnie daje się głaskać, potrafi zabiegać o naszą uwagę, ignorowany odchodzi. Nie jest typem psa, który nadmiernie narzucałby się człowiekowi. Ma wypracowana możliwość przytrzymania na obroży, pozwala dotykać się w różnych miejscach, uszy, zęby, brzuch, ogon, łapy, korekcja pazurów, mycie, czesanie szczotką czy noszenie na rękach nie stanowią dla niego problemu. W stosunku do gości czy nowo poznanych osób, początkowo zachowuje ostrożność, głównie ignoruje… Wystarczy jednak że pojawi się zabawka lub smaczek, przekonuje się do ich obecności, pozwala się głaskać, chętnie nawiązuje kontakt, a nawet bawi się zabawką. Ostatnio coraz częściej (sam z siebie) zabiega o uwagę nowo poznanych osób, a nawet nieproszonych entuzjastycznie wskakuje do samochodów osób nas odwiedzających i planuje udać się z nimi na wycieczkę.
Pozytywnie reaguje na dzieci pow. 3 roku życia, jest nimi zainteresowany i przyjacielski.

2. Psy:

Obecnie mieszka w dużej grupie socjalnej psów od 10 do 15 sztuk. Nawiązuje z nimi poprawne relacje społeczne, toleruje samce i suki, kastrowane i niekastrowane. Najchętniej bawi się z suczkami, i ich towarzystwo preferuje. Bez problemów można go przy inny psach również obcych, skarmiać smaczkami czy bawić się zabawką – nie broni ich.

3. Spacery:

Potrafi chodzić na smyczy, zwykłej i flexi, obroży czy szelkach. Spuszczony ze smyczy w miejscach spokojnych np. Łąka – pilnuje się przewodnika, przybiega na przywołanie (bez problemów odwołuje się od psów, ludzi, czy nawet zwierzyny). W środowisku miejskim radzi sobie dobrze, nawet w miejscach natężonego ruchu, jednak nie ma możliwości spuszczenia go ze smyczy na ulicy. W trakcie marszu ignoruje mijanych ludzi, psy, auta, czy inne obiekty. Spuszczony ze smyczy w Parku Miejskim ignoruje lub nawiązuje pozytywne relacje z mijanymi psami, ludźmi w różnym wieku, dziećmi. Należy zachować ostrożność przy osobach spożywających jedzenie – ponieważ ma tendencję do prób wyłudzenia.

4.Podróże:

Uwielbia jeździć autem, chętnie wskakuje do samochodu. W trakcie jazdy jest grzeczny, nie zależnie od tego czy jedzie w transporterze czy na tylniej kanapie. Akceptuję obecność innych psów w aucie. Nie ma choroby lokomocyjnej, długie wyprawy np. 500 km na wakacje – nie stanowią dla niego problemu. W nowych miejscach nie panikuje, ale zachowuje czujność i pilnuje się przewodnika. Jeśli dysponujemy klatka kenellową, bez problemów możemy go zostawiać samego w pokoju hotelowym, czy innym nowym miejscu.
Nie miał okazji do podróży pociągiem, tramwajem, czy autobusem – natomiast przy odrobinie pracy i przyzwyczajenia – nie powinien mieć z tym problemów.
Nasze wspólne wycieczki w różne miejsca, pokazały iż jedyne czego Whippet się trochę obawia to klatki schodowe w blokach i kamieniach.
Whippet to pies, który uwielbia eksplorację terenu, chętnie będzie towarzyszył w wyprawach na łono przyrody.

5. Dom:

Zachowuje czystość. Bez problemów zostaje w domu sam, najlepiej mu wychodzi w klatce kenellowej… Zostawiony luzem, nie niszczy, ale zdarza mu się przeszukiwać blaty, stoły w poszukiwaniu jedzenia… Wychodząc z domu, należy też dobrze zabezpieczyć śmietnik. Rozumie polecenia „wejdź”/”zejdź” więc nie ma problemu by „odzyskać” fotel lub kanapę 😅. Potrafi i chętnie korzysta z posłania, ale też nie pogardzi oczywiście łóżkiem. Dobrze się czuje w otoczeniu domowym, nie zależnie od rodzaju pomieszczeń.

6. Zabawa:

Chętnie się bawi zabawkami, sam lub z człowiekiem. Zna polecenia „łap” / „puść” bez problemów oddaje zabawki przewodnikowi, lubi też zabawy pierwotne z czlowiekiem. Ulubiona zabawką jest Puller.

7. Psie posłuszeństwo:

Whippet jest stosunkowo karnym psem. Zna podstawowe komendy z zakresy posłuszeństwa, chętnie uczy się nowych.

Nie toleruje małych zwierząt towarzyszących: królików, gryzoni, itd.

 

Natomiast bardzo lubi koty!

Ma ok 4 lat