Jena jest bardzo energicznym i wymagającym psem. W swoim życiu potrzebuje konsekwencji i spokoju, które regulują jej emocje. Lubi biegać dla samego fanu z biegania, ma bardzo dobry węch, którego używa tropiąc kota lub dziczyznę za płotem. W stosunku do innych psów jest spięta i powarkuje na psy, dobrze czuje się w towarzystwie silnych samców. Wtedy jest uległa i skora do zabaw.

Do ludzi jest bardzo wylewna i czuła, uwielbia się przytulać i rozdawać całuski. Dosłownie przytula człowieka, skacząc i obejmując go łapkami. Jena lubi także bawić się sama piłką lub szarpakiem, biega podrzuca sobie zabawkę i tarza się z nią po ziemi. Taka zabawa przy innych psach jest nierealna, nawet przy najlepszym koledze. Od razu się spina i potrafi zrobić awanturę.

Bardzo ładnie chodzi na smyczy i zwraca uwagę na swojego przewodnika. Niestety strasznie fiksuje się na koty i nie potrafi odpuścić, inne psy za płotem są wrogami. Jena jest z jednej strony bardzo mocnym psem a z drugiej bardzo karna. Jest też bardzo emocjonalna i czasem siedzenie na pupie ją przerasta, nie jest w stanie wytrzymać kilku sekund w siadzie. Nie mniej, Jena jest bardzo sympatyczna i wesoła.

Jeśli znajdzie kochający dom, odda się im cała i będzie nawet gotowa ich bronić i rzucić się za nimi w ogień!